سرزمین کودک

کودکانه
مادرانه

احکام مربوط به شیر دادن به بچه

درتاریخ 1393/01/25 - 14:48 توسط totfarangi
صفحه اصلی
صفحه اصلی
صفحه اصلی


سوال – خواهر من شیر خاله ام را و پسرخاله ام شیر مادرم را خورده است . چه کسانی به خواهرم و چه کسانی به پسرخاله ام محرم می شوند ؟


پاسخ – اگر کودکی از خانمی شیر بخورد (با شرایط رضاعی که موجب محرمیت می شود و مدت آن حداقل بیست و چهار ساعت است و دراین مدت نباید شیر کس دیگری هم خورده باشد و بین آن غذایی هم نخورده باشد یا اینکه پانزده مرتبه از این خانم شیر خورده باشد و بین آن شیر خانم دیگری را نخورده باشد ولی اگر غذا بخورد اشکالی ندارد . ) موجب محرمیت عده ای به آن بچه می شود . اگر بچه ای از خانمی شیر خورد آن خانم به بچه محرم می شود و مادر رضاعی این بچه می شود. اگر بچه از خاله اش شیر بخورد این خانم خاله ی نسبی بچه می شود و مادر رضاعی او هم       می شود . شوهر این خانم که شیر داده پدر رضاعی بچه می شود . فرزندان این خانم ، برادران و خواهران رضاعی این بچه می شوند . تمام کسانی که به این مادر و پدر رضاعی محرم هستند ، به این بچه هم محرم می شوند . پس این بچه ، دایی و خاله ی و عمو و عمه ی رضاعی دارد و این افراد به او محرم هستند . از طرفی کسانی که به این بچه محرم هستند با پدر و مادر رضاعی او محرم نیستند . مثلا خواهر و برادر این بچه از طریق شیر خوردن به این خانم و شوهرش محرم نمی شوند . یعنی برادران و خواهران رضاعی این بچه با برادران و خواهران او محرم نمی شوند . پس فقط بچه ای که از این مادر شیر خورده است با پسر و دختر این خانم محرم می شود . توصیه ی ما این است که اگر می خواهید بچه را به کسی بسپارید فکر آینده ی او را هم بکنید . در ضمن تعداد روز و دفعات شیر خوردن را هم بنویسید که بدانید این بچه به آن خانم محرم شده است یا خیر . خواهر و برادران رضاعی نمی توانند با هم ازدواج کنند . ما باید به این نکته ی مهم توجه بکنیم .

آیا شیر دادن مادر به بچه واجب است ؟

پاسخ –
آن چند روز اول که شیر چربی خاصی دارد و غذای اختصاصی فرزند هست ، اغلب فقها فتوا داده اند که آنچند روز را مادر واجب است که به بچه اش شیر بدهد . مگر اینکه بچه در اختیارش نباشد یا نتواند که آن بحث دیگری دارد . اما بعد از آن چند روز دیگر واجب نیست ولی مستحب است و ثواب بسیار زیادی دارد . البته کمتر مادری است که بتواند فرزند خودش را شیر بدهد و او را شیر ندهد . مستحب است که دوسال قمری بطور کامل بچه را شیر بدهد .

آیا بر مادر واجب است که دو سال کودک را شیر بدهند؟

پاسخ – واجب نیست ولی مستحب است .اگر بچه را زودتر از شیر گرفتند اشکالی ندارد ولی باید مراعات کنند که بچه صدمه نبیند .

 مادر من بچه ی من را چند روزی شیر داده است . آیا من به زنم حرام می شوم ؟

پاسخ -
اگر مادری به نوه ی دختری خودش شیر بدهد و شرایطی که باعث محرمیت می شود را رعایت کند، دامادش به دخترش حرام می شود و این زن و شوهر باید از هم جدا بشوند. مسائل کوچک فقهی وجود دارد که روی کل زندگی اثر می گذارد .مثلا در ازدواج ممکن است که مسائلی پیش آمده باشد که بعضی ها نتوانند با هم ازدواج کنند. ما باید احکام شرعی را بپرسیم و یاد بگیریم تا مشکلی برای ما پیش نیاید .


 پسر خاله ی من 24 ساعت از مادر من شیر خورده است ولی غذای کمکی هم خورده است. آیا پسر خاله ام به من محرم است ؟

پاسخ – اگر کودک 24 ساعت شیر مادر شما را خورده باشد و غذای کمکی هم بین آن خورده باشد، با این شیر خوردن، پسرخاله تان به شما محرم نشده اند .
منبع :برنامه زلال احکام شبکه 3
بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
ارسال یک نظر

نام:*
ایمیل:*
متن پیام:
پر رنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | درج شکلک قرار دادن لینک URLقرار دادن آدرس محافظت شده انتخاب رنگ | اضافه کردن متن پنهان اضافه کردن نقل قول تبدیل نوشته های انتخاب شده به الفبای روسی درج spoiler
کد امنیتی: *

کنترل پنل کاربری

نام کاربری:
رمز ورود :


فراموشی رمز؟

تبلیغات

منوی کودکانه

منوی مادرانه

آگهی متنی

برترین مطالب

حمایت میکنیم

Sarzamine Koodak © 2018 | SarzamineKoodak.ir

کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به سرزمین کودک بوده و هرگونه کپی برداری و انتشار ممنوع است

Design : UPSHIM