سرزمین کودک

کودکانه
مادرانه

مواردی که رعایت نکردن آنها برای نوزادن و کودکان عواقب دارد

درتاریخ 1393/11/23 - 10:00 توسط totfarangi
صفحه اصلی
صفحه اصلی
صفحه اصلیخطرات کودکانه حرف زدن بچگانه با نوزادان

گفتار نیوز: والدین باید توجه کافی برای رشد مهارتهای گفتاری در کودکان خود داشته باشند زیرا هر نوع کوتاهی در این زمینه می‌تواند منجر به آسیب‌های دائمی در گویش کودک شود.

کارشناسان هشدار می‌دهند حرف زدن با کودک، نوزاد به حالت بچگانه توسط پدر و مادر و اطرافیان می‌تواند تأثیر مخربی بر شکل‌گیری قدرت کلامی کودک داشته باشد. 

گفتنی است، براساس جدیدترین پژوهش‌ها حرف زدن بچگانه و یا تقلید صدای کودک می‌تواند به شدت بر گویش کودک اثرگذار باشد و علاوه بر تأخیر در به حرف آمدن کودک باعث نهادینه شدن کلمات اشتباه در دایره لغات کودک نیز شود. 

بررسی‌ها نشان می‌دهند، محبت درست و کامل با نوزاد، ادای کامل کلمات بویژه حروف انتهایی کلمات و همینطور تکرار کلمات می‌تواند در پیشرفت دامنه کلمات کودک بسیار موثر باشد. 

این نتایج که در مجله انجمن علوم روانشناسی به چاپ رسیده است با انجام آزمایش بر روی 22 مادر ژاپنی که با نوزادان سنین 18 الی 24 ماهه خود صحبت می‌کرده‌اند بدست آمده است. 

کارشناسان توصیه می‌کنند برای افزایش سطح هوش نوزادان والدین تلاش کنند تا به جای استفاده از تلفن همراه و یا تلویزیون خود با نوزادان به صحبت بپردازند تا به افزایش سطح دایره لغات آنها کمک کنند.

 آبکش کردن برنج و کاهش سرعت رشد قد 
 

آبکش کردن برنج موجب از دست رفتن یا کاهش مواد مغذی برنج شده و از این طریق می‌تواند موجب کاهش سرعت رشد قد کودکان و نوجوانان شود.

به گزارش جنوب نیوز؛ نریمان سعادتی متخصص تغذیه و رژیم درمانی  یکی از عاداتهای نادرست که در بین خانواده ها و مراکز تهیه غذا رواج دارد آبکش کردن برنج به منظور قد کشیدن برنج است.

وی با اشاره به تاثیرات آبکش کردن برنج تاکید کرد: آبکش کردن برنج موجب از دست رفتن یا کاهش مواد مغذی برنج شده و از این طریق می‌تواند موجب کاهش سرعت رشد قد کودکان و نوجوانان شود.

سعادتی گفت: آبکش کردن برنج موجب کاهش شدید ویتامینها و مواد معدنی با ارزش در برنج می‌شود.

وی یادآور شد: از دیگر عادات غذایی نادرست که به ویژه در مهمانی‌ها بیشتر دیده می‌شود درست کردن غذاهای پرچرب و مصرف مواد غذایی بسیار شیرین و همچنین انواع تنقلات است.

سعادتی خاطر نشان کرد: متاسفانه در بسیاری از مهمانی‌ها، میوه‌ها و سبزیها هیچ جایگاهی در پذیرایی‌ها ندارنددر مقابل انواع  اقسام مواد بی‌ارزش وبی‌خاصیت مورد مصرف قرار می‌گیرند.

 مواردی که باید برای نوازاد تازه به دنیا آمده در نظر بگیریم

گفتار نیوز: دکتر نریمان متخصص زنان و زایمان در برنامه مجله بارداری در خصوص مراقبت‌های کودک در بدو تولد گفت: بسیاری از مادران به دلیل نداشتن تجربه کافی در زمینه مراقبت و نگهداری کودکان در بدو تولد با مشکلات بسیاری مواجه می‌شوند.

وی افزود: نکاتی که باید به آن توجه داشت این است که حمام کردن کودک تازه متولد شده باید هر 4 روز یکبار باشد زیرا شست‌وشوی مداوم کودک مشکلات پوستی را در آن‌ها بوجود می‌آورد.

وی ادامه داد: استفاده از اسفند در فضایی که کودک تازه متولد شده حضور دارد، خطرساز است زیرا دود اسفند ریه کودک را دچار اختلال می‌کند و در تنفس آن‌ها مشکل بوجود بیاید.

وی اظهار داشت: همچنین وجود گل‌وگیاه در منزلی که کودک تازه متولد شده باشد، می‌تواند مشکل‌ساز باشد زیرا حشراتی که به دلیل وجود گل‌وگیاهان جمع می‌شوند، ممکن است پوست کودک را زخم کنند.

وی در آخر گفت: توصیه می‌شود مادرانی که تجربه‌ی ناکافی در این زمینه دارند، از افراد کارآ‌مد کمک بگیرند و از تجربیات مادرانه آنها استفاده کنند تا رشد بهتری برای کودک خود فراهم آورند.
 تنبیه بدنی کودک این عواقب را دارد


رزیتا‌ داوری آشتیانی روانشناس کودک، در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران، گفت: در واقع هر عمل و رفتاری که آزار روانی و جسمی کودک را به دنبال داشته باشد را می‌توان مصداق کودک آزاری دانست.

وی افزود: گاهی رفتارهای فیزیکی و هیجانی همچنین انجام ندادن کارهایی که برای کودک لازم است نیز از مصادیق کودک آزاری محسوب می‌شود اقدامات لازم برای کودک را می‌توان از نظر تحصیلی، تغذیه‌ای، فراهم کردن سر پناه، تغذیه و بهداشت مناسب برای کودک دانست. 
 
این روانشناس با اشاره به طیف وسیع کودک آزاری اظهار داشت: مهمترین مصادیق کودک آزاری را می‌توان از نظر جسمی، هیجانی و غفلت‌های والدین نسبت به کودک عنوان کرد همچنین کسب در آمد از طریق آنان و و اداشتن کودکان به کار نیز در این ردیف قرار می‌گیرد. 
 
داوری آشتیانی ادامه داد: در مسئله کودک آزاری باید بیشتر در زمینه پیشگیری از آن دقت کرد گاهی مرز تربیت و کودک آزاری نامشخص است تنبیه بدنی وی، آزار روانی را به دنبال دارد. 
 
وی تصریح کرد: در پیشگیری از کودک آزاری آموزش فرزند پروری مناسب به والدین و سلامت آنها اهمیت دارد. وجود مادر پرخاشگری کودک آزاری را برای وی به همراه دارد بنابراین درمان مادر و پدر از اهمیت زیادی در زمینه کودک آزاری برخوردار است. 
 
این روانشناس با اشاره به چگونگی کودک آزاری در اثر غفلت‌ والدین عنوان کرد: گاهی کودک مبتلاء‌ به سوء تغذیه شدید با علائم بیماری تنفسی مزمن به بیمارستان آورده می‌شود این مسئله به دنبال غفلت والدین از کودک به وجود آمده است. 
 
برخی کودکان نیز با شکستگی طولانی مدت به بیمارستان مراجعه می‌کنند که پس از معاینه محل شکستگی، کودک آزاری برای وی تشخیص داده می‌شود. این شکستگی‌ها به طور طبیعی در آن محل به وجود نمی‌آید. 

منبع :باشگاه خبرنگاران

 بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
ارسال یک نظر

نام:*
ایمیل:*
متن پیام:
پر رنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | درج شکلک قرار دادن لینک URLقرار دادن آدرس محافظت شده انتخاب رنگ | اضافه کردن متن پنهان اضافه کردن نقل قول تبدیل نوشته های انتخاب شده به الفبای روسی درج spoiler
کد امنیتی: *

کنترل پنل کاربری

نام کاربری:
رمز ورود :


فراموشی رمز؟

تبلیغات

منوی کودکانه

منوی مادرانه

آگهی متنی

برترین مطالب

حمایت میکنیم

Sarzamine Koodak © 2018 | SarzamineKoodak.ir

کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به سرزمین کودک بوده و هرگونه کپی برداری و انتشار ممنوع است

Design : UPSHIM